Najstraszniejsze horrory o opętaniu: ranking

Najstraszniejsze horrory o opętaniu: ranking
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński22.02.2024 | 6 min.

Horror o opętaniu to jeden z najpopularniejszych podgatunków filmowych, który od lat przyciąga rzesze widzów. W niniejszym rankingu przyjrzymy się kilku produkcjom, które wzbudziły największy strach i pozostawiły trwały ślad w historii kina. Zastanowimy się, co sprawia, że te filmy budzą tak silne emocje i wciąż przerażają nowe pokolenia widzów swoją mroczną atmosferą. Sprawdzimy także, które z nich uznawane są za prawdziwe klasyki gatunku.

Kluczowe wnioski:
 • Filmy o opętaniu od lat przyciągają rzesze widzów
 • Najlepsze produkcje tego podgatunku budzą silne emocje
 • W rankingu znajdą się zarówno klasyki, jak i nowsze horrory
 • Przyjrzymy się ich mrocznej atmosferze i budowaniu napięcia
 • Sprawdzimy, które z nich uznawane są za najstraszniejsze

Najlepsze horrory o opętaniu

Horrory o opętaniu od zawsze były niezwykle popularnym podgatunkiem filmowym. Widzów przyciąga perspektywa zetknięcia się z nadprzyrodzonymi siłami, które dokonują opętania bezbronnej osoby. Groza budowana jest poprzez ukazanie walki bohaterów z demonem lub inną mroczną istotą

Wśród najlepszych horrorów o opętaniu zdecydowanie wyróżnia się kultowy już "Egzorcysta" z 1973 roku. Obraz opowiada o małej dziewczynce Regan, która zostaje opętana przez demona Pazuzu. Widzowie byli przerażeni niezwykle realistycznie pokazanym opętaniem. Film na trwałe wpisał się do kanonu gatunku.

Kolejną głośną produkcją jest "Dziedzictwo. Hereditary" z 2018 roku. Z pozoru typowa historia o nawiedzonym domu przeradza się w przerażającą historię o opętaniu całej rodziny. Reżyser Ari Aster świetnie balansuje między napięciem a momentami grozy.

Inne warte uwagi horrory o opętaniu

Oprócz wymienionych hitów, na uwagę z pewnością zasługują także "Naznaczony" z 2012 roku oraz "Obecność" z 2013. Ten pierwszy koncentruje się na losach kobiety opętanej przez demona, z kolei "Obecność" przedstawia historię rodziny, która musi zmierzyć się z mrocznymi mocami w swoim domu.

Warto dodać, że horrory o opętaniu mają często religijne podteksty i nawiązują do walki dobra ze złem. Jest to z pewnością czynnik, który wpływa na ich popularność i atrakcyjność dla widzów.

Kultowe horrory o opętaniu

Kultowe horrory o opętaniu to te produkcje, które na stałe wpisały się do kanonu gatunku i są uznawane za wyjątkowo wpływowe lub przełomowe.

Niewątpliwie mianem kultowych cieszą się już wspomniany "Egzorcysta" Williama Friedkina oraz "Dziedzictwo. Hereditary" Ari Astera. Filmy te z miejsca po premierze zyskały miano klasyków, które przeraziły i zachwyciły kinomanów.

Status produkcji kultowej mają także "Inni" z 2001 roku w reżyserii Alejandra Amenabara oraz "Suspiria" Dario Argento z 1977 roku. Ten pierwszy ze względu na świetną atmosferę grozy i oryginalną fabułę, z kolei "Suspiria" ze względu na rozpoznawalny, niepowtarzalny klimat.

Najstraszniejsze horrory o opętaniach

Przechodząc do sedna naszego rankingu, warto zastanowić się, które horrory o opętaniach budzą największy, pierwotny lęk i strach. Które produkcje skutecznie paraliżują widzów i wprowadzają w nastrój powszechnej grozy?

Horror o opętaniu powinien w sposób niezwykle sugestywny i realistyczny ukazywać widzowi walkę bohaterów z siłami nieczystymi.

Pod tym względem znowu na pierwszy plan wysuwa się "Egzorcysta", który swoją premierę miał aż 50 lat temu, a mimo to wciąż potrafi przerazić. Niezwykle klimatyczny jest też cytowany już "Dziedzictwo. Hereditary". Świetnym horrorem o opętaniu jest też "Naznaczony", który skupia się na ukazaniu cierpienia kobiety dręczonej przez demona.

Klasyki filmów o opętaniu

Najstraszniejsze horrory o opętaniu: ranking

Mówiąc o filmach o opętaniu, warto wyróżnić te pozycje, które już na stałe wpisały się do kanonu gatunku i można je uznać za jego klasyki.

 • Są to przede wszystkim wielokrotnie wymieniane "Egzorcysta" i "Dziedzictwo. Hereditary".
 • Status klasyka mają także "Inni", "Suspiria" oraz "Naznaczony" z Ethanem Hawkiem w roli głównej.

Co łączy wymienione produkcje? Przede wszystkim oryginalne ujęcie tematu walki z demonicznym opętaniem, niebanalna fabuła oraz świetnie zbudowana, przerażająca atmosfera, która potrafi wciągnąć widza i nie wypuścić aż do momentu pojawienia się napisów końcowych.

Tytuł Rok produkcji
Egzorcysta 1973
Dziedzictwo. Hereditary 2018

Współczesne horrory o opętaniu

Oprócz klasyków gatunku, warto rzucić okiem także na nowsze horrory o opętaniu, które trafiły na ekrany kin w ostatnich latach. Te produkcje pokazują, że tematyka walki z demonami wciąż jest niezwykle inspirująca dla twórców filmowych.

Świetnym przykładem jest wspomniane już "Dziedzictwo. Hereditary" z 2018 roku. Reżyser Ari Aster nie bał się eksperymentować i zaserwował widzom przerażającą, ale i wciągającą opowieść o opętanej matce i jej rodzinie. Film zebrał liczne pozytywne recenzje.

W 2019 roku swoją premierę miał obraz "Nie otwieraj oczu", który przenosi widzów do Meksyku lat 70., gdzie pewna nowicjuszka w klasztorze zostaje opętana przez demona. Mimo niskiego budżetu, filmowi udało się oddać klimat epoki i stworzyć mroczną, upiorną atmosferę.

Polecamy horrory o opętaniu

Podsumowując, horrory o opętaniu to niezwykle emocjonujący i popularny podgatunek filmowy, który przyciągnął już kilka klasycznych pozycji. Jednak wciąż powstają nowe produkcje, które w ciekawy i oryginalny sposób podchodzą do tej tematyki.

Zdecydowanie polecamy zarówno klasyczne horrory o opętaniu jak "Egzorcysta", "Inni" czy "Suspiria", jak i nowsze obrazy pokroju "Dziedzictwa. Hereditary" czy "Nie otwieraj oczu". Myślimy, że fani mocnych wrażeń z pewnością nie będą zawiedzeni.

Podsumowanie

Horrory o opętaniu to niezwykle emocjonujący gatunek filmowy, który przyciąga widzów od dziesięcioleci. W rankingu przyjrzeliśmy się kilku kluczowym tytułom, zarówno klasycznym, jak i nowszym produkcjom. Filmy takie jak „Egzorcysta”, „Dziedzictwo. Hereditary” czy „Inni” na zawsze wpisały się do kanonu kina grozy i wciąż potrafią przerazić widzów.

Mimo upływu lat, horrory o opętaniach wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, o czym świadczą takie tytuły, jak „Nie otwieraj oczu” z 2019 roku. Twórcy wciąż znajdują inspirację w tej tematyce i serwują widzom mroczne historie, które sprawiają, że ciarki przechodzą po plecach.

Najczęstsze pytania

Do klasyki horrorów o opętaniu bezsprzecznie należą takie filmy jak "Egzorcysta" Williama Friedkina z 1973 roku, "Dziedzictwo. Hereditary" Ari Astera z 2018 czy hiszpańskojęzyczni "Inni" z 2001 roku. Produkcjom tym udało się perfekcyjnie oddać klimat walki ze złem.

Kultowe horrory o opętaniu charakteryzują się bardzo sugestywnym i realistycznym ukazaniem opętania, dzięki czemu wywierają niesamowite wrażenie na widzach. Często też wnoszą coś nowego do gatunku lub zmieniają jego oblicze, jak miało to miejsce w przypadku "Egzorcysty".

Jeśli chodzi o nowe horrory o opętaniach, gorąco polecamy obejrzeć "Dziedzictwo. Hereditary" z 2018 roku oraz "Nie otwieraj oczu" z 2019 roku. Obie produkcje w niebanalny, oryginalny sposób podchodzą do tematu walki z demonicznym opętaniem.

Horrory o opętaniach od lat przyciągają rzesze widzów, gdyż pokazują perspektywę bezpośredniego starcia ze złem i siłami nadprzyrodzonymi. Opętanie jako motyw ma ogromny potencjał do tworzenia naprawdę przerażających historii.

Oglądając horror o opętaniu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kreacje aktorskie - to one w dużej mierze decydują o tym, czy uda nam się uwierzyć w opowiadaną historię. Kluczowa jest również zbudowana atmosfera napięcia i grozy.

5 Podobnych Artykułów

 1. Seria iPhone 6s: Kompletny przegląd
 2. Nokia Lumia 640: Tani smartfon Microsoftu z systemem Windows Phone
 3. Google My Business Sekrety skutecznego pozycjonowania lokalnego
 4. Wybór kamery domowej WiFi w 2024: Najlepsze modele na rynku
 5. GeForce 8600/8800: Kultowe karty graficzne firmy Nvidia - Przegląd
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński

Jestem pasjonatem i ekspertem w dziedzinie elektroniki, który dzieli się wiedzą i doświadczeniem na własnym portalu. Moja przygoda z technologią zaczęła się w dzieciństwie od demontażu starych radii, a teraz, z ponad 20 latami doświadczenia, prowadzę miejsce, gdzie entuzjaści i profesjonaliści mogą znaleźć głębokie analizy, przewodniki i recenzje najnowszych gadżetów. Jako właściciel, stawiam na rzetelność i aktualność informacji, by czytelnicy mieli dostęp do zaufanych treści, które wspierają ich codzienne i zawodowe życie z elektroniką.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły