Najlepsze filmy sci-fi z lat 2018-2020

Najlepsze filmy sci-fi z lat 2018-2020
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński16.02.2024 | 6 min.

Filmy science-fiction 2018 stały na wysokim poziomie, oferując widzom wciągające historie osadzone w futurystycznych realiach. W niniejszym artykule przybliżymy najciekawsze produkcje sci-fi, które miały swoje premiery w latach 2018-2020.

Kluczowe wnioski:
  • W ostatnich latach powstało wiele interesujących filmów sci-fi poruszających aktualne tematy.
  • Technologie VR i SI coraz częściej pojawiają się w fabułach najnowszych produkcji.
  • Klimaty postapokaliptyczne wciąż pozostają popularnym motywem w filmach tego gatunku.
  • Wysoki budżet nie zawsze idzie w parze z wysoką oceną krytyków i widzów.
  • Mimo konkurencji ze strony seriali, kino sci-fi wciąż przyciąga rzesze fanów.

Najlepsze filmy sci-fi 2018

Rok 2018 obfitował w interesujące premiery filmów sci-fi. Widzowie mogli zobaczyć produkcje osadzone zarówno w bliskiej, jak i odległej przyszłości. Nie zabrakło też tytułów utrzymanych w konwencji space opery.

Jednym z najgłośniejszych filmów ubiegłego roku było „Anihilacja” w reżyserii Alexa Garlanda. Obraz opowiada o grupie naukowczyń, które wyruszają zbadać strefę X - tajemniczy obszar otaczający „pętlę”, będącą pozostałością po uderzeniu meteorytu. Panujące tam dziwne zjawiska zaczynają wywierać coraz większy wpływ na ekspedycję.

Kolejną głośną premierą był film „Ready Player One” Stevena Spielberga, którego akcja rozgrywa się w postapokaliptycznej przyszłości 2045 roku. Ludzkość spędza większość czasu w wirtualnej rzeczywistości OASIS. Główny bohater Wade Watts wyrusza na poszukiwania ukrytego tam legendarnego skarbu.

Nowe oblicza gatunku

W filmie „Ready Player One” silnie zaakcentowano motywy gier VR, które od jakiegoś czasu zyskują na popularności. Podobne wątki pojawiły się także w innych produkcjach sci-fi z 2018 roku.

Dobrym przykładem jest tutaj obsypany nagrodami film „Upgrade” Leigha Whannella. Jego główny bohater po wypadku zostaje sparaliżowany. Otrzymuje jednak szansę na nowe życie dzięki eksperymentalnej technologii STEM.

Wysoko oceniane produkcje sci-fi

Wśród najlepiej ocenianych filmów sci-fi 2018 roku znalazły się między innymi wspomniane już „Anihilacja” oraz „Upgrade”. Te produkcje zebrały bardzo dobre recenzje krytyków i widzów.

W czołówce najwyżej ocenianych filmów sci-fi minionego roku znalazła się również czarno-biała produkcja „Mandy” z Nicolasem Cage w roli głównej. Obraz przedstawia historię Reda Millera, który pragnie pomścić śmierć ukochanej z rąk destrukcyjnej sekty.

Wysokie noty zebrał także niskobudżetowy, lecz niezwykle pomysłowy film „Prospect”. Akcja sci-fi osadzona jest na obcej planecie, którą penetrują poszukiwacze cennych kryształów. Pewnego dnia los splata ze sobą drogi nastoletniej dziewczyny i doświadczonego prospektora.

Krytyka nie zawsze ma rację

Niektóre wysokobudżetowe produkcje sci-fi z 2018 roku spotkały się z mieszanym odbiorem. Przykładem może być tutaj film „Miasto grzechu: Druga wojna” Roberta Rodrigueza. Choć krytycy nie byli zachwyceni, to widzów przyciągnęły efektowne sceny akcji i futurystyczna sceneria.

Podobnie było z filmem „Kin” braci Soska. Mimo iż fabuła nie zachwyciła, to warstwa wizualna została doceniona przez fanów gatunku sci-fi.

Czytaj więcej:Panasonic Lumix GX8: Test i recenzja

Najciekawsze fabuły filmów sci-fi

Wśród najciekawszych fabularnie filmów sci-fi 2018 roku wyróżnia się obraz „Sorry to Bother You” debiutującego reżysera Bootsa Riley’ego. Czarna komedia łączy w sobie elementy fantastyki naukowej, groteski i społecznej satyry.

Bohaterem jest Cassius Green - młody Afroamerykanin, który dostaje pracę w call center. Kiedy zmienia swój głos na „biały”, jego kariera nabiera tempa. Cassius odkrywa jednak mroczną tajemnicę firmy.

Kolejnym interesującym tytułem pod względem fabuły było „Tau” w reżyserii Federico D'Alessandro. W tej historii kobieta zostaje porwana przez programistę, który korzysta z jej umiejętności, by uczyć i testować stworzony przez siebie system SI o nazwie Tau.

Aktualne motywy

W filmie „Tau” poruszono modny obecnie temat sztucznej inteligencji i jej potencjalnych zagrożeń. Podobne motywy pojawiają się także w innych współczesnych produkcjach sci-fi.

Przykładem jest chociażby „Upgrade” ukazujący eksperymentalną, wszczepialną technologię. Coraz popularniejsze stają się również wątki związane z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością, symulacjami komputerowymi itp.

Głośne premiery filmowe sci-fi

Najlepsze filmy sci-fi z lat 2018-2020

Wśród najgłośniejszych filmowych premier gatunku sci-fi 2018 roku zdecydowanie wyróżniały się takie tytuły jak wspomniane już „Ready Player One” Stevena Spielberga oraz „Anihilacja” Alexa Garlanda.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również ekranizacja kultowej gry „Tomb Raider”, w której w rolę słynnej poszukiwaczki skarbów Lary Croft wcieliła się Alicia Vikander. Film przedstawia genezę tej nieustraszonej bohaterki.

Spore emocje wzbudzała także premiera filmu „Venom” z Tomem Hardym w roli głównej. Obraz ukazuje losy dziennikarza Eddiego Brocka, który zostaje opętany przez kosmitę.

Tytuł Reżyser
Ready Player One Steven Spielberg
Anihilacja Alex Garland
Tomb Raider Roar Uthaug

Najpopularniejsze tytuły sci-fi 2018

Pod względem popularności i frekwencji w kinach na czele stawiał sobie w minionym roku film „Venom”. Produkcję obejrzało na świecie ponad 856 milionów widzów, co pozwoliło jej zarobić prawie 856 milionów dolarów.

Kolejnym niezwykle popularnym tytułem okazało się „Ready Player One”. Ten ambitny projekt Spielberga przyciągnął do kin 583 miliony widzów, a jego przychody przekroczyły 582 miliony dolarów.

Trzecie miejsce podium należało do „Rampage: Dzikiej furii” z Duwayne Johnsonem. Film obejrzało 428 milionów osób, co przełożyło się na zyski rzędu 428 milionów dolarów.

W 2020 roku możemy spodziewać się kolejnych interesujących produkcji sci-fi. Czekają nas m.in. nowe odsłony „Godzilli”, „Kapitana Ameryki” czy „Kingsmana”.

Podsumowując, rok 2018 obfitował w udane premiery filmów science fiction, które cieszyły się dużą popularnością wśród widzów. Były wśród nich zarówno wysokobudżetowe widowiska, jak i niskobudżetowe produkcje, które zaskakiwały pomysłową fabułą. Największe przeboje pod względem frekwencji i wpływów to „Venom”, „Ready Player One” i „Rampage: Dzika furia”.

Podsumowanie

Rok 2018 dostarczył fanom gatunku science fiction wielu emocji. Na ekranach pojawiło się mnóstwo interesujących filmów sci-fi, wśród których znalazły się zarówno wysokobudżetowe hity, jak i niskobudżetowe perełki. Publiczność mogła zobaczyć produkcje osadzone w różnych realiach - od bliskiej przyszłości po odległy kosmos.

Mimo konkurencji ze strony seriali, filmy sci-fi 2018 wciąż przyciągały tłumy widzów do kin. Największą popularnością cieszyły się takie tytuły jak „Venom”, „Ready Player One” czy „Rampage: Dzika furia”. Również w nadchodzącym 2020 roku fani sci-fi mają na co czekać.

5 Podobnych Artykułów

  1. Seria iPhone 6s: Kompletny przegląd
  2. Nokia Lumia 640: Tani smartfon Microsoftu z systemem Windows Phone
  3. Google My Business Sekrety skutecznego pozycjonowania lokalnego
  4. Wybór kamery domowej WiFi w 2024: Najlepsze modele na rynku
  5. GeForce 8600/8800: Kultowe karty graficzne firmy Nvidia - Przegląd
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński

Jestem pasjonatem i ekspertem w dziedzinie elektroniki, który dzieli się wiedzą i doświadczeniem na własnym portalu. Moja przygoda z technologią zaczęła się w dzieciństwie od demontażu starych radii, a teraz, z ponad 20 latami doświadczenia, prowadzę miejsce, gdzie entuzjaści i profesjonaliści mogą znaleźć głębokie analizy, przewodniki i recenzje najnowszych gadżetów. Jako właściciel, stawiam na rzetelność i aktualność informacji, by czytelnicy mieli dostęp do zaufanych treści, które wspierają ich codzienne i zawodowe życie z elektroniką.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły